Korpus Solidarności

Korpus Solidarności

Wolontariat

Grudzień jest miesiącem, w którym przypada Dzień Wolontariusza, dokładnie 5 grudnia, zachęcamy  więc do zapoznania się z artykułem dotyczącym wolontariatu  oraz zastanowieniem się nad potrzebą wolontariatu w naszym powiecie.

Czym jest wolontariat? Zgodnie z polskim prawodawstwem jest to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych osób lub całego społeczeństwa wykraczająca poza krąg rodziny, przyjaciół i znajomych. Często wolontariusze mówią, że jest to praca wykonywana z potrzeby serca, z chęci pomagania innym oraz z chęci rozwoju osobistego.

Wolontariuszem może zostać każdy, bez względu na wiek, płeć i zainteresowania. Przestrzeni do pomagania jest dużo, czasem tylko trudno ją znaleźć, trudno dotrzeć ze swoją ofertą pomocy do organizacji, z którymi można pomagać innym. Warto tutaj wspomnieć, że tylko podmioty wymienione w Ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie mogą przyjąć pomoc wolontariuszy. Należą do nich organizacje pozarządowe tj. stowarzyszenia, fundacje, OSP,  KGW ale także organy administracji publicznej  i podległe im jednostki oraz podmioty lecznicze. Pamiętajmy jednak, że wolontariat nie może być związany z działalnością gospodarczą podmiotów współpracujących z wolontariuszami.

W obecnym czasie wolontariat stał się bardzo ważnym elementem życia społeczności lokalnych, stwarzając wiele  przestrzeni  pomocy osobom, które znalazły się w odosobnieniu czy innej trudnej sytuacji związanej z epidemią COVID -19.

Zachęcamy więc osoby dysponujące czasem i  możliwościami do włączania się  działania wolontariackie na terenie powiatu ząbkowickiego.

Jeżeli potrzebujecie Państwo uzyskać więcej informacji związanych z wolontariatem, zarówno ze strony współpracy z wolontariuszami jako organizacja  jak i współpracy w organizacjami jako wolontariusz  zapraszamy do kontaktu z Fundacją  Dobrych  Działań  lub wejścia na stronę:  www.fundacjadobrychdzialan.org

Z myślą o wolontariacie długoterminowym powstał program Korpus Solidarności łączący wolontariuszy i organizacje.

Wolontariat w ramach Korpusu Solidarności –

 jak to działa?

Korpus Solidarności jest Programem Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030.

Głównym celem tego  programu jest promowanie i zachęcanie różnych grup społecznych do uczestnictwa w aktywnym, długoterminowym wolontariacie.

Inicjatywa ta skierowana jest do:

  • Wolontariuszy i osób, które planują nimi zostać,
  • Organizacji i reprezentujących je koordynatorów wolontariatu, którzy współpracują z ochotnikami lub planują ową współpracę rozpocząć,
  • Otoczenia wolontariatu, czyli środowisk i opinii publicznej, które mogą włączyć się w działania Korpusu

Program funkcjonuje tylko i wyłącznie dzięki ludziom, którzy go tworzą.

Pomimo tego, że główne biuro organizacyjne znajduje się w Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Warszawie, działania Korpusu obejmują cały kraj.

W każdym województwie i w wielu powiatach funkcjonuje organizacja, pełniąca rolę Partnera Korpusu Solidarności. Na terenie powiatu ząbkowickiego i ościennych, organizacją tą jest Fundacja Dobrych Działań z siedzibą w Ząbkowicach Śląskich.

Partnerzy udzielają wszelkich niezbędnych informacji odnośnie prowadzonych działań takich jak warsztaty, konkursy czy akcje wolontariackie. Fundacja Dobrych Działań  zapewni wszelką niezbędną wiedzę dotyczącą początków działalności społecznej oraz włączenia się w działania Korpusu.

Czym zajmują się wolontariusze?

Wolontariat w ramach Korpusu Solidarności oferuje szerokie spektrum aktywności. Są to działania obejmujące kulturę, sport, akcje społeczne, edukacyjne, ekologiczne, a nawet pomoc medyczną. Wśród zróżnicowanych ofert dla wolontariuszy znajdują się prace biurowe, pomoc w organizacji wydarzeń, pomoc w organizacjach zajmujących się zwierzętami,  pomoc w świetlicach środowiskowych, czy też opieka nad osobami niesamodzielnymi i starszymi,  a także w związku z pandemią COVID- 19 działania pomocowe kierowane do osób starszych oraz osób przebywających w izolacji czy na kwarantannie. Działania wolontariackie są nieograniczone i każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy sportu mogą organizować zajęcia rekreacyjne, a miłośnicy zwierząt – pomagać w schronisku czy też budować domki dla ptaków.

Nie chodzi przecież o to, aby działać z przymusu. Wolontariat ma być przyjemnością!

Wszelkie dostępne oferty pracy dla wolontariuszy zgromadzone są w internetowym Systemie Obsługi Wolontariatu, dlatego dostęp do nich jest niezwykle łatwy.

Jak zostać wolontariuszem?

Pierwszy krok to oczywiście chęci. Praca wolontariusza wiąże się z dużym zaangażowaniem w różnorodne zadania. Tak więc jeśli dysponujesz odrobiną wolnego czasu i chcesz pomagać – czas przejść do rejestracji! Aby zostać członkiem Korpusu koniecznie jest zarejestrowanie swojej kandydatury na platformie Systemu Obsługi Wolontariatu. Spośród dwóch dostępnych opcji (Wolontariusze i Organizacje) należy wybrać tą, którą jest się zainteresowanym, po czym uzupełnić niezbędne dane. Następnym krokiem jest odbycie szkolenia, które można przejść zarówno u Partnera Korpusu, jak i on-line. Ostatnią czynnością jest wybór oferty wolontariatu i podjęcie współpracy z daną placówką, której zapotrzebowanie najbardziej jest spójne z naszymi dyspozycjami.

Korpus oferuje możliwość działania indywidualnego, ale również dołączenia do grupy wolontariuszy, co może przyczynić się do nawiązania nowych relacji. Program nie przewiduje żadnych ograniczeń zarówno dotyczących liczebności grup, jak i wieku uczestników. Nic więc nie stoi na przeszkodzie do podjęcia się wolontariatu!

Co zyskasz będąc wolontariuszem?

Pomijając ogromną satysfakcję płynącą z bezinteresownych działań na rzecz innych, Korpus Solidarności oferuje swoim członkom liczne korzyści, takie jak:

▪ Dostęp do szerokiej oferty edukacyjnej obejmującej szkolenia, fora, debaty i spotkania,

▪ Możliwość realizowania własnych pomysłów i inicjatyw, sfinansowanych przez mini granty,

▪ Dostęp do platformy Systemu Obsługi Wolontariatu, ułatwiającej podejmowanie działań,

▪ Możliwość udziału w wakacyjnych obozach i konkursach na Wolontariusza Roku,

▪ Zdobywanie nowych kompetencji i wymiana doświadczeń,

▪ Nawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni,

▪ Doświadczenie i kluczowe umiejętności, które można wykorzystać  w pracy zawodowej.

Co więcej, do dyspozycji członków Korpusu dostępny jest program benefitowy w postaci Karty Wolontariusza. Jest to forma podziękowania za wszelkie działania, ale także wyróżnienia. Korzyści idące za posiadaniem Karty to między innymi   zniżki i ulgi na usługi,  wejściówki i bilety na różnego rodzaju wydarzenia,  bezpłatny udział w warsztatach i szkoleniach  oraz  wakacyjnych obozach  dla wolontariuszy. Ponadto karta umożliwia  spotkania z ciekawymi i inspirującymi osobami ze świata kultury, sportu i biznesu. A wszystko to dopiero początek.

W celu uzyskania większej ilości informacji czy też podjęcia współpracy z Korpusem Solidarności zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową programu oraz skontaktowania się z Fundacją Dobrych Działań, która pomoże w rozpoczęciu przygody z wolontariatem.

Kontakt:  e-mail: wolontariat@fundacjadobtychdzialan.org, tel. 606333989

Włączmy się  w wolontariat!

Wydarzenia związane z wolontariatem w powiecie ząbkowickim w grudniu  znajdziesz na plakacie.